Junior X-Dream Laulasmaal ...

...pakkus teismelistele kuueks tunniks sportlikku pinget, pönevust ja teravaid elamusi.

27.oktoobri 2004 vihmane hommik ei tõotanud midagi head neile sajale koolinoorele, kes Laulasmaale kokku olid sõitnud, et üksteiselt seiklusspordis mõõtu võtta. Stardihetkeks aga tuli päike välja ja kuuetunnine seiklusrogain Lohusalu poolsaarel ja Keila Joa ümbruses võis alata. Kokku oli korraldaja MTU Aktiivikeskus metsa pannud 36 kontrollpunkti. Need tuli  6 tunni jooksul metsast orienteerumiskaardi abil üles leida. Seitsmes punktis tuli sooritada erineva raskusega ülesandeid - laskuda kaljuastangult, ületada “kuristik” ja “tormav jõgi” köite abil, tabada õhupussist märki, liikuda meeskonnaga “suuskadel” ühes rütmis, sooritada nuputamisülesandeid…

Kokku asus võistlustulle 21võistkonda. Võisteldi kahes vanuseklassis. A-grupis võistlesid 12-14 aastased ja vanemas B-grupis 15-18 aastased. Kohale tuldi Eesti erinevatest paikadest. Rakverest osales koguni 4 võistkonda. Esindatud olid Nõmme ja Sõmeru Spordiklubi, Vihasoo Noortelaager, Püünsi kool kahe võistkonnaga, Keila noored seiklejad, Tallinna erinevad koolid…

Kõige rohkem meeldis osalejatele kaljult laskumine, kuristiku ja jõe ületamine, täpsuslaskmine. Nendes punktides ülesannete sooritamine andis ka kõige rohkem võistluspunkte. Siin oli selge eelis neil, kes korralikku meeskonnatööd tegid ja oma kaaslaste võimetega arvestasid. Võistlusjuhend nägi ette, et võistkond peab liikuma kogu aeg koos. Seega oli välistatud võimalus, et kiiremad jooksjad komposteerivad üksi punkte ja võistkonnakaaslased liiguvad mööda suuremaid teid neile järele. Metsas töötas ka toitlustuspunkt, kus kõigile osalejaile sooja suppi ja kukleid jagati. Kolmes punktis sai joogivarusid täiendada. Vilu ilmaga oli hea vahepeal ennast kuuma teega kosutada.

Nooremate arvestuses võitis Püünsi Põhikool koosseisus: Meeri Lembinen, Heili Randmaa, Vilmar Viik, Rainer Terve, Tarmo Vartla. Teine oli KutiMuti Noortelaager ja kolmas Sõmeru Spordiklubi.

Vanemas vanuserühmas saavutas ülekaaluka võidu KutiMuti Noortelaagri võistkond Kihutav Kohuke koosseisus: Kairiin Ruuven (Mustamäe Gümnaasium), Anna-Liisa Pajuviidik (Lasnamäe Üldgümnaasium), Juta Tarmak (Tallinna Reaalkool) ja Hendrik Savest (Rocca al Mare Kool). Võitjad tegid korraliku teevaliku ja see tagas neile edu. Kolm punkti jäid võtmata ajapuuduses ja üht ei leitud soost üles. Kokku said võitjad 120 punkti 132-st võimalikust. Ise jäid asjaosalised üritusega rahule, kuid arvasid, et orienteerumistehnikat tuleb edaspidi hoolikamalt harjutada. Teisele kohale platseerus Rakvere Reaalgümnaasiumi noorte võistkond Hellracers ja kolmandaks jäi KutiMuti Noortelaagri MaNoMe.   

Osalejate arvamusi:

Siim Suviorg 16 (Rakvere): lähen koju, hakkan täiega orienteerumist õppima. Siis tulen ja panen järgmisel aastal selle võistluse kinni. Väga põnev üritus ja ikka täiega vastupidavusala! 

Ethel Heleen Karinõmm 13 (Kuusalu ): Superlahe üritus! Eriti meeldisid mulle need köiega ronimised. Kõik oli viimase peal. Ja meil oli väga tubli võistkond. Me ei hakanud kohe kiirustama vaid kõndisime kogu aeg ühtlases tempos. 

Raimo Villem 15 (Tallinn): Megalahe võistlus! Väga hästi korraldatud ja põnevust jagus kuni viimase minutini. Üks sai selgeks: selles spordialas peab meeskond olema väga üksmeelne, muidu põletakse läbi. Ja tuleb harjutada ennast vastupidavamaks, viimased kaks tundi olid juba päris rasked ja jalad olid hullult väsinud. 

Maria Pihlak 16 (Rakvere): Väga võimas üritus! See on tõesti imeline, et keegi viitsib noortele koolivaheajal selliseid üritusi korraldada! Tegijatele suured tänusõnad tohutu ettevalmistustöö ja ladusa võistluse kulgemise eest. Tuleme kindlasti järgmisel aastal jälle! Kindlasti oleks meil paremini läinud, kui võistkond oleks füüsilistelt võimetelt ühtlasem olnud. Aga see seiklusspordi üritus ise andis tohutu positiivse laengu ja vähemalt meie meeskond õppis küll üksteist paremini tundma. Ja nalja sai ikka ka kõvasti! 

Merill Mägi 15 (Tallinn): Üritus oli väga huvitav ja õpetlik! Läksime võistlema mõttega, et endast kuue tunni jooksul maksimum anda. Ja kõrbesime sellega, et teevalikul tegime väga vale otsuse. Kaardile märgitud silda üle Keila jõe ei olnud tegelikult olemas või õigemini- see oli kinnine territoorium ja me ei pääsenud sealt läbi. Üritasime isegi jõge meresuudmes hakata ületama, aga üks kohalik elanik ajas meid (õnneks) minema. Vesi oligi hullult sügav ja vool väga tugev. Selle eksimuse tõttu kaotasime ajaliselt palju väärtuslikke minuteid ja see pärssis meie võitlusvaimu. Edasi liikusime täies rahus kõndides. Kuid tänu heale orienteerumisoskusele suutsime ikkagi paljusid konkurente edestada ja lõpuks endalegi üllatuseks tulime kolmandateks. Need köiesooritused oleksid võinud tegelikult ju olla veelgi ekstreemsemad- sellel võistlusel oli kõik nii sajaprotsendiliselt julgestatud ja kindel, et oleks tahtnud isegi natuke rohkem närvikõdi. 

Maria Kivimäe 14 (Tartu): Mulle meeldis väga! See oli nii põnev võistlus-  ja me kaotasime ju kolmanda koha ainult ühe punktiga! Kindlasti oleksime suutnud selle nimel veel pisut pingutada. Eriti adrenaliinirikas oli köiega kaljuastangult laskumine. Kui ma algul alla vaatasin, hakkas ikka pea ringi käima ja põlved lõid nõrgaks. See tundus nii jube. Aga kohtunik oli vana rahu ise ja julgestusköied olid korralikud, nii et tegelikult oli väga uljas tunne sealt alla hüpata. Liikumistaktika valisime sellise, et parematel teedel liikusime rahuliku sörgiga ja soos ning raskemini läbitavates kohtades kõndisime. Jalad said tegelikult ikka kohe märjaks, sest hommikul oli hullult vihma tulnud ja kogu metsaalune oli läbi vettinud. Aga finishisse jõudes hüppasime kohe sauna ja kuumutasime ennast korralikult läbi. Küll oli pärast mõnus tunne, mis siis, et täiega väsinud. 

Kelli Floren 13 (Sõmeru Suusaklubi): Meie jooksime kogu aeg, ainult punktides võtsime hoo maha, siis sai hingamise jälle korda. Aga meile sai saatuslikuks kehv orienteerumisoskus- teised tegid sellega pika edumaa sisse, et oskasid paremini rada planeerida ja liikusid tunduvalt täpsemini. Meil kulus punktide leidmiseks ikka päris kaua aega. Sinna see loodetud võit läkski. 

Üldine arvamus kõlas ühiselt: oli megalahe üritus ja soovitakse kindlasti järgmisel aastal jälle osaleda. Korraldajad ise jäid samuti rahule ja otsivad juba uusi alternatiive järgmiseks ürituseks.

Organiseerijad tänavad ürituse edukale läbiviimisele kaasa-aitajaid: Orienteerumisklubisid TON ja SK Tallinna Kompass, OÜ Matkasporti, Kaitseliidu Nõmme Malevkonda ja Männiku Lasketiiru, Tallinna Pedagoogilise Seminari Noorsootöö osakonda, OÜ Noires HA-d, personaalsed tänusõnad Heiti Hallikmale, Andres Käärile, Ekke Västrikule.