Kolga
etapi maastiku info:
Selle sügisene Libahundi Jälje maastik jääb Lahemaa rahvuspargi lääneserva. Tegemist on looduslikult kauni ja väga vaheldusrikka maastikuga, mis sisaldab erinevaid metsi, lagedaid, rabasid, rabametsi jne.
Asustus on erineva tihedusega, tihedaim on võistluskeskuse ümbruses paiknev Kolga alevik koos naaberküladega. Suur osa maastikust on aga üldse asustamata. Metsaga on kaetud umbes kolmveerand alast. Lagedatest aladest on nii heinamaid, põlde kui harimata rohumaid. Teedevõrk on erineva tihedusega. Metsa aladel on üldiselt ühtlane sihivõrgustik, kuid mitte igal pool. Ala läbivad valdavalt sügavates orgudes voolavad Pudisoo ja Kolga jõed. Mõned väiksemad maa-alad on ka kraavitatud. Võistlusmaastiku piiridele jäävad Kahala järv ja ka meri.
Metsa läbitavust esineb erinevat, kuid päris palju on väga hea läbitavusega männimetsa. Üsna palju on ka rabametsa, kus nähtavus on väga hea, kuid liikumine pehme pinnase tõttu füüsiliselt raskem. Tihedamad metsa osad on vähemuses. Maastiku lõunaosas on mitmeid raiesmikke. Põhja-Eesti kohta väga ebatüüpiline on see, et metsades ei ole peaaegu üldse kive ega rändrahnusid. Metsa läbitavus ei ole kaardistatud.
Lagedate läbitavus on sarnaselt metsaga – valdavalt väga hea, kuid kohati halvem, näiteks ka nõgestega jõeluhad. Rajameistri poolt on testitud, et läbi topelt orienteerumispükste nõges enam ei kõrveta, seda ka märgade jalgadega. Viimastega tuleb kindlasti arvestada, suure tõenäosusega ka kuiva ilma korral. Liikumiskiirus maastikul on kokkuvõttes üle keskmise.
Reljeef on tasane kui välja arvata jõgede-ojade sügavad kanjonid ja klindiastang.
Asustatud punktides kruntidele ja kinnistele territooriumidele sisenemine on keelatud. Pudisoo jõe põhjakaldale jääva Sae talu maade läbimine on keelatud seal viibiva lambakarja ja karjakoerte tõttu. Lambakarjamaid on ka mujal, nendesse ei ole soovitav siseneda va ühe karjamaa omanikuga kõige läänepoolsemate KP-de juures on karjamaa ületamine kokku lepitud.
Ohukohtadeks on küllalt tiheda liiklusega ning kurvilised teed. Laukasoodesse, kus võib olla sissevajumisoht, Lahemaa Rahvuspargi nõudmiste tõttu nagunii minna ei tohi.
Jõgede
ja järsakute ületamine: Lahemaa poolt on keelatud
ületada klindiastangute järsemaid osi ning jõgesid mujalt kui sildade-purrete
kaudu, hoolimata sellest, et jõed on kitsad ja enamasti ka mitte eriti sügavad.
Pudisoo jõel on keelu eesmärk kaitsta ebapärlikarpi. Rajatööde ajal
olemasolevaid purdeid on loogilisemate liikumisteede kohtades kaardistatud
mitmeid ja kindlasti leidub neid veelgi. Mõned purded võivad olla libedad.
Samas laekus hiljuti korraldajatele info, et võistlusele
eelneval reedel toimuvad jõe puhastamise talgud samade ebapärlikarpide
jaoks paremate elutingimuste loomise nimel. www.talgud.ee/talgud/2014/ebaparlikarbitalgud-lahemaal
. See võib tähendada, et ka mõni
kaardile kantud purre võib nende talgute käigus eemaldatud saada. Antud
olukorra vastu ei saa rajameister eriti midagi teha, sest aega purrete täielikuks
ülevaatamiseks peale 24.10 ei jää. Olukorras, kus kaardile kantud purre on
tegelikult värskelt likvideeritud, tuleb korrigeerida oma läbimisteekonda.
Kohustuslik
lisavarustus
on kindad, veekindel pliiats ja veekindlalt pakitud mobiiltelefon. Viimase
kasutamine on ette nähtud vaid abi vajamisel.
Edukat Libahundi jälje otsimist!